• IOS Image Rotator
 • IOS Image Rotator
Strona główna 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 Dział reklamy Kontakt Partnerzy - dystrybucja


Nie masz jeszcze konta? Załóż konto

Czy podoba Ci się nasz nowy portal?

Wyniki
Jakich artykułów chciałbyś więcej znaleźć w gazecie?

Wyniki

2/2014


 • W numerze 2/76/2014:

   

  1. 1) TECHNOLOGIA – Uważajcie na życzenia… niektóre się spełniają

  Obiecałem, że będę kontynuował moje kontakty z Państwem za pośrednictwem „Profesjonalnego Parkietu” przekazując uwagi i informacje, które będą użyteczne dla Was jako wykonawców. W głowie siedziało mi milion pomysłów, by coraz głębiej wnikać w zagadnienia dotyczące chemizmu układów i technologii produktów, które wykorzystujecie przy montażu posadzek drewnianych. Tymczasem jedna rozmowa z doświadczonym wykonawcą uświadomiła mi, że czasem warto wrócić do źródeł zanim zaczniemy rozwiązywać problemy i wnikać w meandry związane z analizą złożonych zagadnień. Rozmowa dotyczyła planowanej walidacji (sprawdzenie w warunkach rzeczywistych, budowlanych, głównie aplikacyjnych właściwości produktu) lakieru. W jej trakcie padło sakramentalne pytanie - a co będzie, gdy szczerze powiem jakie mam zastrzeżenia? I sakramentalna odpowiedź – jeśli będą one dotyczyły spraw istotnych to cały proces tworzenia zacznie się od początku, zwłaszcza jeśli inni parkieciarze też zwrócą na to uwagę. No to nie lepiej było przyjść do mnie przed zrobieniem lakieru? – pyta wykonawca. Odpowiadam równie spokojnie – byliśmy. Kiedy? (…)

  2) PARKIECIARSTWO – Podłoga drewniana a mikroklimat wnętrz.

  Wilgotność drewna przeznaczonego do wykonywania podłóg ma wartość odpowiednią do typowych warunków użytkowania zamieszkałych budynków. Fakt, że pomieszczenia nadają się do zamieszkania nie świadczy o tym, że znajdujące się tam drewno nie będzie czuło dyskomfortu z tytułu niekorzystnego mikroklimatu otoczenia. Powyższy dyskomfort może mieć miejsce w pierwszym okresie użytkowania pomieszczeń, natomiast w późniejszym czasie niektóre rozwiązania budowlane pozwalają w naturalny sposób stworzyć korzystny dla drewna mikroklimat wnętrz. Poniżej przedstawię kilka przykładów, które dotyczą ogrzewania podłogowego, jednak są odpowiednie dla klasycznych sposobów ogrzewania. Zacznijmy od oddychania pomieszczeń poprzez ściany, które jest na tyle znikome, że w porównaniu do wentylacji, praktycznie nie uwzględniane. Natomiast oddychanie ścian zależy od tego kiedy i z czego zostały wykonane, jak ocieplone i czym wyprawione. (…)

  3) Z NOTATNIKA RZECZOZNAWCY– Ścianki i zaścianki

  Często na budowach zwracamy uwagę na rzeczy „przyziemne”. Obowiązki Parkieciarza są jasno określone i „poukładane”. Musimy i powinniśmy zmierzyć wilgotność: powietrza, podkładu i parkietu przed ułożeniem. Dodatkowo oczywiście równość podkładu, ale czy ktoś z Was zwraca uwagę na wyburzone i zareperowane ścianki działowe? Pytanie, czy leży to w naszej gestii i odpowiedzialności? Teoretycznie nie, ale praktyka pokazuje inaczej. Zwykle w miejscach, gdzie usunięto dotychczasowe ścianki działowe ktoś już przed nami wykonał reperację i „zaszpachlował” otwory po tych ściankach. My wykonujemy pomiar w miejscach, w których nie ryzykujemy uszkodzenia podkładu, czyli raczej po środku pomieszczenia lub w bezpiecznej odległości od ścian i przełamań, w tym również od omawianych reperacji. Czy słusznie? Otóż nie… Naprawy po ściankach działowych powinny być pierwszym miejscem pomiarowym. Dlaczego? Ponieważ w tych miejscach najczęściej nie ma izolacji z folii na stropie. Ścianka działowa stała bezpośrednio na nim a kto, kto dokonał reperacji i wypełnienia otworu powstałego na skutek usunięcia ścianki działowej, nie koniecznie zwraca uwagę na to, że brak folii w tym miejscu może spowodować zwiększoną wilgotność wypełnienia. Dlaczego? Ponieważ folia na stropie nie stanowi wyłącznie tak zwanej „warstwy poślizgowej”, ale również warstwę izolacji przeciwwilgociowej przed wodą „zarobową” znajdującą się w stropie betonowym. Jak to? (…)

  4) PARKIECIARSTWO – Podłoga drewniana bez szpar

  Jak wykonać podłogę drewnianą, aby w czasie użytkowania między deszczułkami nie powstały szpary? Aby odpowiedzieć na to pytanie, przeanalizujmy przyczyny, które powodują, że podłoga się rozsycha oraz jakie procesy zachodzą w drewnie podczas użytkowania podłogi. Problem dotyczy szczególnie podłóg litych, w mniejszym stopniu podłóg warstwowych. Czy zawsze jest tak, że wina leży po stronie rzemieślnika, czy winę ponosi również użytkownik? Przyczyną zachodzących zmian wymiarowych w drewnie jest niestabilny klimat w pomieszczeniu. Podłogi drewniane w budynkach mieszkalnych w ciągu roku narażone są na zmiany temperatury oraz wilgotności powietrza. Różnice występujące pomiędzy suchym powietrzem zimą, a wilgotnym latem, mogą doprowadzić do nieodwracalnych zmian w podłogach. (...)

   

  Więcej znajdziesz w numerze.

  Zamów prenumeratę Profesjonalnego Parkietu link

   

   

   

   


 • REDIX
  ATLAS
  Loba-Wakol
  DĄBEX
  TROTEC
  Arbotec
  Bostik


  Baza dyplomowanych parkieciarzy

  Baza dyplomowanych parkieciarzy

  Profesjonalny Parkiet Sp. z o.o.
  ul. Goławicka 1/31
  03-550 Warszawa
  tel. (22) 409-07-02

  biuro@parkieciarzeosp.com.pl

  Profesjonalny Parkiet Ogólnopolskie Stowarzyszenie Parkieciarzy Władze OSP
  Copyright by Profesjonalny Parkiet. Fachowe Pismo Dla Branzy Parkieciarskiej 2010. Wszystkie prawa zastrzezone.